Tu jesteś: Strona główna > Systemy zarządzania > PN-EN ISO/IEC 17025:2005 - Zarządzanie dla Laboratoriów badawczych
 
Systemy zarządzania
 
 
Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci imienia i nazwiska, adresu mailowego i nr. telefonu oraz, w przypadku szkoleń, adresu korespondencyjnego przez iQuelle Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (Administrator Danych Osobowych) w celu prezentacji oferty usług świadczonych przez iQuelle Sp. z o.o. oraz w celu uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez iQuelle Sp. z o.o. Poinformowano mnie o prawie wglądu do treści moich danych osobowych oraz ich poprawiania. Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z Polityką Prywatności stosowaną przez Administratora Danych Osobowych dotyczącą ochrony danych osobowych. Podanie danych jest dobrowolne.
Szanujemy Twoją prywatność, zapoznaj się z polityką prywatności.
 
 
 
PN-EN ISO/IEC 17025:2005 - Zarządzanie dla Laboratoriów badawczych

Norma ISO/IEC 17025 "Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących" została opublikowana przez ISO w grudniu 1999 r. jako wynik współpracy pomiędzy ISO i Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną. Ten nowy standard, zastępujący wytyczne ISO 25 i EN 45001, został stworzony w oparciu o doświadczenie zebrane podczas ich funkcjonowania.

Ideą standardu ISO 17025 jest stworzenie dla laboratorium wytycznych dotyczących zarówno zarządzania jakością, jak i wymagań technicznych co do jego prawidłowego funkcjonowania. Standard ten można traktować zatem jako techniczne uzupełnienie do ISO 9001:2008. W efekcie, każda organizacja, która spełnia wymagania ISO 17025 spełnia również wymagania ISO 9001:2008; nie jest jednak odwrotnie.

Podczas gdy wymagania ISO 9001:2008 są na tyle uniwersalne, że mogą być zastosowane do organizacji każdego typu, to wymagania ISO 17025 mają zastosowanie jedynie do laboratoriów badawczych i testujących. Wymagania dotyczą takich kwestii, jak technicznych kompetencji personelu, jego etycznego zachowania, stosowania zdefiniowanych metod badawczych, uczestniczenia w testach doskonałości czy też treści raportów z testów i certyfikatów.

Kolejną przyczyną stworzenia tego standardu była potrzeba zharmonizowania akredytacji laboratoriów i akceptacji wyników testów na poziomie ogólnoświatowym. Przyjmuje się zasadę, że od wszystkich uczestniczących w porozumieniu państw oczekuje się akceptacji wyników testów przeprowadzonych przez akredytowane laboratoria działające na terenie wszystkich państw członkowskich.

______________________________________________________________________________________________

Jesteś zainteresowany:

- wdrożeniem systemu zarządzania dla laboratoriów badawczych
- szkoleniem z zakresu normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005
- audytem pod kątem zgodności z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005

wypełnij formularz zapytania lub skontaktuj się z nami (58) 735 02 22.
 

 

 
Copyrights IQuelle 2010
Projekt i realizacja:SWgroup CMS